SGA

Zajímavosti

Hlášky

 

Seriál StarGate Atlantis je tzv. odnož (spin-off) seriálu StarGate SG-1 (více). Volně navazuje na poslední dva díly sedmé série, v nichž je na Antarktidě objevena Antická základna. Zde dr. Daniel Jackson zjišťuje, že adresa k městu Antiků - Atlantis - se skládá z osmi symbolů, a tudíž se toto město nachází v jiné galaxii. Galaxie nese název Pegasus a je součástí Trpaslíkovy galaxie. Je tedy sestavena expedice v čele s bývalou velitelkou SGC dr. Elizabeth Weirovou, která má za úkol pomocí antického zdroje energie ZPM otevřít červí díru na Atlantis a vydat se toto město prozkoumat. Avšak zdroj má energii, která vystačí pouze k jedinému otevření Brány, a tak expedice riskuje, že pokud na Atlantis nenalezne podobný zdroj energie, už se se Zemí nikdy nespojí a nebude se moci vrátit...


Seriál Stargate: Atlantis (Hvězdná brána: Atlantida) je spin-off (odnož) seriálu Stargate SG-1. Atlantis vlastně navazuje na poslední dva díly 7. série, v nichž je objevena na Antarktidě Antická základna. Zde Dr. Jackson zjišťuje, že adresa ke ztracenému městu Antiků se skládá z osmi symbolů. Město se tedy nachází v jiné galaxii. Podle symbolů se město nachází v galaxii Pegasus

Je sestavena expedice v čele s úspěšnou diplomatkou, a bývalou velitelkou SGC, Dr. Elizabeth Weirovou, která má za úkol prozkoumat a zajistit město Atlantis. Do galaxie Pegasus existuje jen jedna cesta, a to ta Hvězdnou bránou. SGC má však jen omezenou energii. Kvůli obrovskému množství energie, které brána potřebuje pro vytvoření červí díry do jiné galaxie, se dá brána otevřít jen s antickým zdrojem energie, s tzv. ZPM. Tento zdroj energie, nalezený v Antarktidě má však energii už jen na jedno otevření brány. Expedice tedy musí riskovat a projít bránou, aniž by věděli, co je na druhé straně čeká. A pokud nebude na Atlantis nové ZPM, tak už se nikdy nebudou moci spojit se Zemí a nikdy se nevrátí....

Expedice na Atlantis naráží na nové a velice nebezpečné nepřátele, na Wraithy. Wraithové dokázali zničit i Antiky, což dokazuje jejich sílu. Wraithové pocházejí z Antických laboratoří, jako jeden z nepovedených experimentů. Podobají se hodně upírům, ale narozdíl od nich nevysávají z těla oběti krev, ale životní energii. Expedice naráží kromě Wraithů i například na Replikátory a jiné rasy. Nalézají také spojence, poznávají nové planety a životní formy a samozřejmě narážejí i na nové a fascinující technologie.

Seriál běžel souběžně s původním Stargate SG-1 po dobu tří sérií a jeho děj se občas prolínal, ale od čtvrté série běžel samostatně, protože seriál Stargate SG-1 byl ukončen. Seriál skončil 5. sérií, ale v roce 2010 by se měl začít natáčet film, který by měl být ve stylu Ark of Truth (Archa pravdy), tzn. že by měl ukončit dějovou linii s Wraithy. Pracovní název filmu je zatím Extinction.

V seriálu je také naše české zastoupení v podobě herce Davida Nykla, který hraje vědce Dr. Radka Zelenku. Občas asistuje Dr. McKayovi a je to důležitý člen expedice. Již několikrát se výrazně podílel, nejen na záchraně Sheppardova týmu, ale i na záchraně města Atlantis. Nejvíce zajímavé je ale to, že mu producenti a scénáristi Wright & Cooper povolily české vsuvky. Takže si můžete užít naši nádhernou češtinu i v takovém fenoménu, jakým Stargate bezesporu je...

 

 

Stručný děj seriálu

Expedice na Atlantis musí čelit mnoha těžkým situacím, ale zvláště zcela novému nepříteli, který porazil i samotné Antiky. Tímto nepřítelem je rasa zvaná Wraitové. Ta je velice podobná dosti známým upírům, avšak Wraithové nevysávají ze svých obětí krev, ale jejich životní sílu. Expedice, stejně jako SG týmy, prozkoumává nové planety, poznává nové rasy, navazuje s nimi kontakty a zkoumá nově objevené technologie - ať už ty na Atlantis nebo na jiných planetách.

Seriál běžel souběžně se StarGate SG-1 po dobu tří sérií a jeho děj se s SG-1 občas prolínal. Od čtvrté série však seriál poběží samostatně, protože seriál SG-1 desátou sérii skončil.

Úkolem expedice je tedy prozkoumávat celé město Atlantis, novou galaxii, najít nový zdroj energie ZPM, který je potřeba k otevření Hvězdné brány na Zemi a také ubránit sebe i město před novými nepřáteli.

 

 

Hlavní postavy seriálu

 

dr. Elizabeth Weirová (Torry Higginson)
mjr./pplk. John Sheppard (Joe Flanigan)
dr. Rodney McKay (David Hewlett)
Teyla Emmagan (Rachel Luttrell)
por. Aiden Ford (Rainbow Sun Francks)
dr. Carson Beckett (Paul McGillion)
Ronon Dex (Jason Momoa)
pplk. Samantha Carterová (Amanda Tapping)
Richard Woolsey (Robert Picardo)
dr. Jennifer Kellerová (Jewel Staite)


Za zmínku stojí také vedlejší postava (pro Čechy zcela jistě hlavní :) ) českého vědece dr. Radka Zelenky (David Nykl), který v seriálu čas od času prohodí pár českých vět.

Seriál StarGate Atlantis se natáčí stejně jako StarGate SG-1 v kanadském Vancouveru. První epizoda s názvem Rising (Povstání) měla světovou premiéru 16. července 2004 a od té doby byly odvysílány již 4 série, pátá bude následovat v létě tohoto roku, čehož je zřetelné, že seriál StarGate Atlantis slaví stejné úspěchy u svých diváků jako StarGate SG-1.


SG-Portál.eu