Televizní seriál Stargate SG-1 vychází z filmu Stargate (Hvězdná brána) Rolanda Emmericha a Deana Devlina z roku 1994 a volně na něj navazuje. Začátek pilotního dvoudílu Stargate SG-1 s názvem Děti bohů (Children of the Gods) se odehrává rok po první misi na Abydos (po skončení děje filmu).

 

             Na sklonku roku 1996 oznámila společnost MGM své plány převzít vlastnictví projektu "Stargate" a nápad převést do televizní série: Stargate SG-1. MGM oslovila kreativní talenty Jonathana Glassnera a Brada Wrigtha, kteří předtím už pro MGM pracovali - a to na úspěšné sérii "Outer Limts"(Krajní Meze), by vytvořili základní linii příběhu a celou show produkovali. V průběhu času se k nim jako výkonní producenti přidali dále Michael Greenburg a Richard Dean Anderson, kteří spolu už pracovali na seriálu MacGyver. Od 4.série je výkonným producentem i Robert C.Cooper.

 

             S natáčením seriálu se začalo v únoru 1997 v Bridges Studios v kanadském Vancouveru. Pilotní film měl v USA premiéru 27. 7. 1997.

 

             Seriál si získal nesmírnou popularitu po celém světě. Podle nejen mého názoru je to jeden z nejlepších sci-fi seriálů vůbec. Má skvělé herce, vynikající a originální scénáře, skvělé technické provedení, výbornou hudbu a zajímavý a silný příběh, který prostupuje celým seriálem od jeho počátku až do jeho konce a udržuje tím zvědavost diváků a jejich vysokou sledovanost až do samého závěru. Nyní (v roce 2003) bylo oznámeno natáčení již 8. řady, čímž se tento seriál řadí po bok nejdéle vysílaným sériím vůbec (nepočítaje v to telenovely a soap opery).

 

             Vzhledem ke své popularitě se seriál brzy rozšířil po celém světě, o čem mimo jiné svědčí následující statistika. Jen tak pro zajímavost, na konci roku 2001 už tento seriál viděli diváci těchto zemí: Argentina, Armenia, Australia, Austria, Belgium, Brazil, Cameroon, Canada, Columbia, Congo, Costa Rica, Cyprus, Czech Republic, Dominican Republic, Ecuador, Estonia, Finland, France, Germany, Greece, Guatemala, Guinea, Hungary, Ireland, Israel, Italy, Ivory Coast, Japan, Liechtenstein, Lithuania, Luxembourg, Madagascar, Malaysia, Mali, Mauritius, Mexico, Moldava, Monaco, Morocco, Netherlands, New Zealand, Nicaragua, Paraguay, Peru, Philippines, Poland, Portugal, Romania, Russia, Singapore, Slovenia, South Africa, Spain, Sri Lanka, Switzerland, Taiwan, Tajikistan, Thailand, Trinidad & Tobago, Turkey, Ukraine, United Kingdom, Uruguay, USA, Vatican City - čili v až 68 státech světa!!!

 

             Po celém světě také vzniklo, jak už to u úspěšných filmů a seriálů bývá, obrovské množství fanclubů spojujících svou činnost s tímto seriálem. Pokud se chcete dozvědět o těchto fanclubech více, včetně těch nejžhavějších novinek, navštivte tuto webovou stránku: https://www.lightspeedfineart.com/stargate.html

 

 

             25.11. 2002: Tato zpráva mě a jistě i další fandy Stargate Sg-1 nesmírně potěšila:

Prezidentka Sci-Fi Channelu Bonnie Hammer vydala 7. listopadu oficiální prohlášení o tom, že bude natočeno 22 dílů 7. řady seriálu Stargate SG-1. S natáčením by se mělo začít v únoru příštího roku. A aby těch dobrých zpráv nebylo málo, do seriálu se jako regulérní postava vrací Michael Shanks.

 

 

             13.10. 2003: Osmá série SG definitivně poslední

 

 

 

             O konci natáčení seriálu Stargate SG-1 se již spekulovalo po 5., 6. i 7. řadě, ale po uvedení 8. řady bude tento nejúspěšněji seriál Sci-Fi Channel jedním z nejdéle běžících sériích na amerických televizích. Dvouhodinová premiérová epizoda sedmé sezóny uvedená na SciFi Channel 13. července 2002, kterou sledovalo okolo dvou a půl milionů diváků, měla nejvyšší sledovanost ze všech premiérových snímků v historii této kabelové televize. Tato premiéra také vynesla více diváků než jakákoli předchozí epizoda Stargate SG-1 od té doby, co běží na tomto kabelu (její prvních pět sérií vysílal Showtime) a byla nejvíce sledovaným červnovým televizním pořadem v historii SciFi Channel. To není špatné. Kompletní jádro hereckého obsazení seriálu - Richard Dean Anderson, Amanda Tapping, Michael Shanks a Christopher Judge - je opět připraveno na natáčení osmé sezóny SG-1 - už definitivně poslední. Hlavní producenti a scénáristé seriálu Brad Wright a Robert C. Cooper jit připravují navazující seriál - Stargate: Atlantis, který představí zcela nový herecký tým, který se pokusí odhalit původ hvězdných bran. Před několika týdny jsem navštívila Bridge Studios, kde se seriál připravuje - bylo to ještě před tím, než byla oznámena osmá série. Andersonovi, který pracoval a žil ve Vancouveru velkou část svého dospělého života (začal natáčením své dřívější úspěšné série - MacGyver v roce 1985), je nyní 53 let a nutno dodat, že vypadá stále elegantně. Je fit, opálený, jeho nyní stříbrné vlasy jsou střižené vojensky krátce. Pozval mě do svého obytného přívěsu a odpovídal na mé dotazy ohledně svého nynějšího osobního života a o své rodině. Mj. také řekl, že se vrátil na natáčení sedmé série až po vyjednání dohody dovolující mu kratší pracovní týden a přesuny a dojíždění z Los Angeles, kde nyní žijí jeho milovaná dcera Wylie Quinn Annarose, které bude příští sobotu 5 let, a její matka - Apryl Rose (ona a Anderson žijí odděleně). "Na vyšších místech jsem si jednoduše vymínil to, co potřebuji," řekl. Dostal souhlas, a tak se jeho namáhavý natáčecí režim trochu zmírnil a hlavně upravil - Anderson přiletěl z L.A. v pondělí po usnutí Wylie ve škole, pracoval od 3:30, natáčel celé úterý, středu a čtvrtek, v pátek znovu odletěl do L.A., kde vyzvedl Wylie ze školy a mohl s ní strávit víkend. "Pondělky jsou možná trochu unavující," řekl, "protože od skvělé pohody s Wylie přicházím sem do tohoto relativního šílenství, ale to je o.k. Každý ví, co je mojí prioritou v tomto bodě života a kariéry." Během přestávky mezi posledními dvěma sezónami - natáčení skončilo na podzim a vrátí se až v únoru - Anderson, který obvykle tráví dovolenou velice exoticky (loni např. sjížděl řeku v Tibetu)

 


SG-Portál.eu