Orijské

Orijský křižník


Orijský křižník je bezpochyby nejsilnější loď, kterou jsme kdy v seriálu mohli vidět. Oriové tyto křižníky postavili jen pro dobytí naší galaxie. Základem lodi je trup s masivním čelem, jehož vnitřní prostor je vyplněn pouze obrovským kruhovitým zdrojem energie. Loď je také uzpůsobená k průchodu Superbránou.
Tyto křižníky mají dva typy zbraní. První, slabší typ jsou plazmové palubní zbraně, podobné jako máme my, ale s tím rozdílem, že dokážou projít každým typem Goa'uldských štítů. Křižník má tyto zbraně po celém svém trupu a díky tomu je schopen střílet do všech směrů. Druhým typem zbraní je čelní energetické dělo, to vystřeluje neuvěřitelně silný proud energie. Jeden krátký výstřel z této zbraně dokáže zničit celý Ha'tak a dva výstřely zničí loď vybavenou asgardskými štíty.


Energetické štíty tohoto křižníku jsou takřka neproniknutelné. Nejenže na ně nemají žádný účinek zbraně, ale ani náraz Ha'taku a následný výbuch jeho generátoru tyto štíty dokonce ani neoslabí! Štíty nekopírují tvar lodi, jako jiné, např. Goa'uldské, ale tvoří kolem lodi jakousi bublinu. Jako další ochranu mají Oriové své podpůrné letouny. Hangáry těchto letounů jsou umístěny v bočních částech lodi. V zadní části trupu je pohonný systém, který spojuje boční ramena trupu. Loď pohání dva typy motorů. Ten první je motor určený k podsvětelnému přesunu. Díky umístění těchto motorů na bocích lodi je křižník schopen skvělého manévrování. Druhý typ motoru je motor určený pro hyperpohon. Ten je umístěný na zadní straně mezi tryskami lodi. Tyto hyperprostorové motory zaostávají za asgardským hyperpohonem.

Oriové také používají staré dobré transportní kruhy, na každém křižníku jsou jedny. Loď se ovládá pomocí křesla, podobného tomu antickému. Loď je díky tomu postavena tak, že ji ovládá pouze jeden člověk. Na můstku jsou ještě další čtyři počítačové terminály, ze kterých se dají ovládat některé sekundární systémy lodi. Tyto terminály jsou také postaveny tak, aby fungovaly jako záložní ovládací systémy.

Superbrána


Oriové se nejdříve pokoušeli získat náklonnost naší Galaxie vysíláním převorů, ale to nezabíralo a na řadu tedy přišla invaze. Nejdříve si vybudovali obrovskou armádu, poté gigantickou vesmírnou flotilu a nakonec se začala plánovat samotná invaze. Oriům se nechtělo čekat, než lodě doletí do naší galaxie, tak se tedy rozhodli postavit u sebe a u nás superbránu. Superbrána má obrovské rozměry, průměr okolo 400 metrů a může tedy přepravovat celé flotily lodí. A největší výhodou této brány je, že není limitovaná 38 minutami, protože je napájena nejbližšími černými děrami. To zaručuje mít po takřka neomezeně dlouhou dobu otevřenou červí díru.


Brána je sestavena z více než stovky válcovitých bloků, které se navzájem propojují proudící energií. Pokud tato energie projde všemi zámky a všemi bloky, otevře se červí díra. Bránu se zatím podařilo zničit jen tak, že se pomocí malé přepravní lodi způsobil zkrat, jelikož vletěla na místo, kde měl být poslední blok. Tím pádem bloky neměly soudržnost a při kolapsu planety na černou díru nárazová vlna bloky rozmetala do prostoru.

Omračující zbraň


Tato zbraň je v základní výbavě každého bojovníka Oriů. Slouží k omráčení oběti. Funguje na stejném principu jako zat'nik'atel, ale účinky jsou na mnohem delší dobu, proto byla upravena intenzita a k zabití je potřeba několik desítek výstřelů.Puška bojovníků


Další z řady energetických zbraní jimiž jsou bojovníci Oriů vybaveni. Tato puška se podobá goa'uldské tyčové zbrani. Je necelé 2 metry dlouhá a dá se také kromě střelby použít pro boj zblízka. Právě pro boj zblízka má zbraň u hlavně dva zahnuté ostré bodáky. Zbraň vystřeluje energetické svazky plazmy, které dokážou jedním zásahem i zabít. Výdrž zbraně se počítá na pár stovek let.

Satelit


Tento orijský satelit je vlastně zbraň vystřelující energetický paprsek, který má takovou sílu, že dokáže proniknout asgardskými štíty. Kvůli vysoké energii střely, může jeden výstřel být dlouhý maximálně 3,5 vteřiny. Pak musí satelit několik minut čekat na obnovení zdroje energie.

K zaměření cíle používá satelit senzorové pole, které je na úrovni asgardských senzorů, díky této vyspělosti je proti nim neúčinná většina maskovacích technologií. Satelit je pro svou obranu vybaven orijským energetickým štítem, který je postaven tak, aby neovlivnil výstřely ze satelitu. Tato zbraň se na první pohled zdá plně automatická, ale není tomu tak. K zaměření a následnému výstřelu, ale i ke vztyčení štítů, musí být dán rozkaz z pozemního řídícího centra. Když se tedy podaří přerušit jejich komunikaci, je satelit naprosto neúčinný.

Ori Figther
Malé útočné loďě, které jsou pěšáký mohutných válečných lodí Ori. Mezi jejich vybavení patří orijský štít
a pulzní střely, které se podobají střelám z jejich mateřských lodí,
ale nemají takovou sílu ani velikost.
Tyto lodě jsou malé, ostře formované a velmi obratné. Mají hřbetní klapky pro řízené
zpomalení (které mohou být využity také pro větší kontrolu nad lodí v těsném boji).
Jejich obrana je více než srovnatelné s Goa'uldským Al'keshem.

Malé útočné loďě, které jsou "zbraní" mohutných válečných lodí Ori. Mezi jejich vybavení patří orijský štít a pulzní střely, které se podobají střelám z jejich mateřských lodí, ale nemají takovou sílu ani velikost.

Díky jejich velikosti a ostře formované konstrukci jsou velice obratné. Mají hřbetní klapky pro řízené zpomalení (které mohou být využity také pro větší kontrolu nad lodí v těsném boji). Jejich obrana je více než srovnatelné s Goa'uldským Al'keshem.
 


SG-Portál.eu